• Wybory do Samorządu Uczniowskiego

25 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 147 uczniów głosujących na jednego z pięciu kandydatów.
            Mikołaj Maciąg z klasy 6a został przewodniczącym, Olaf Lewandowski z klasy 7a zastępcą, Julia Firlej z klasy 5a sekretarzem. Marta Pienio z klasy 4a i Ania Medyńska z klasy 5a będą odpowiedzialne za promocję działań samorządu. Kandydatom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i jednoczenie zapraszamy wszystkich uczniów do włączanie się w szkolne inicjatywy.

• Szachowego Grand Prix OSE

Uczniowie, jeśli szachy to dla Was pasja, albo po prostu dziedzina, w jakiej chcą się rozwijać – nie przegapcie zgłoszeń do Szachowego Grand Prix OSE. Atmosfera przyjaznej rywalizacji, możliwość zmierzenia się z rówieśnikami z całej Polski i atrakcyjne nagrody – to wszystko czeka na uczestników naszych turniejów przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych. Udział w nich jest bezpłatny. Zgłoszenia dziecka lub grupy dzieci może dokonać nauczyciel, rodzic, albo opiekun prawny. Formularz jest dostępny tutaj: https://szachy.ose.gov.pl/zgloszenie

Szachowe Grand Prix OSE to dwa turnieje eliminacyjne:

7 października 2023 r., Wrocław, dla uczestników z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 września 2023 r. do godz. 23:59.

21 października 2023 r., Bydgoszcz, dla uczestników z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 9 października 2023 r. do godz. 23:59.

WAŻNE! O przydziale do danego turnieju eliminacyjnego decyduje lokalizacja szkoły zgłaszanego uczestnika. Nie ma możliwości zamiany, to znaczy – przykładowo, uczeń z województwa pomorskiego nie może wziąć udziału w turnieju eliminacyjnym we Wrocławiu.

Eliminacje rozgrywane będą systemem szwajcarskim, co oznacza, że każdego zawodnika czeka dziewięć partii. Uczniowie zostaną podzieleni na grupy według płci i klasy do której uczęszczają. Do Wielkiego Finału, który odbędzie się 4 listopada 2023 r. w Warszawie, awansuje sześć osób z każdej grupy, z obu turniejów eliminacyjnych.

Na najlepszych – zarówno w eliminacjach, jak i w finale – czekają fantastyczne nagrody! Wśród nich są konsole do gier, profesjonalny sprzęt szachowy i wiele innych. Jest o co walczyć!

Więcej informacji na: https://szachy.ose.gov.pl/

Zachęcamy również do korzystania z naszych bezpłatnych kursów – w ramach powtórki przed Szachowym Grand Prix OSE i nie tylko: https://it-szkola.edu.pl/szachy

Do zobaczenia na turniejach!

• Projekt Erasmus + na Malcie

W dniach od 13 do 26 sierpnia 2023 r. 8 nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wzięło udział w Projekcie Erasmus +, który odbywał się na Malcie. W październiku uczestnikami będzie 22 uczniów. Projekt został przygotowany w odpowiedzi na rosnącą potrzebę odbudowania relacji rówieśniczych wśród uczniów naszej szkoły.
            Miesiące pandemii spowodowały rozpad wielu znajomości i przyjaźni. Uczniowie zamknięci w domach, zamknęli się w swoich małych światach. W związku z przedłużającym się nauczaniem zdalnym, podstawowym narzędziem komunikacji stał się Internet. Bardzo szybko rozmowę, nawet przez komunikatory, zastąpiła rozmowa obrazkami i filmikami.
            Pozbawiona prawdziwych emocji, obserwacji reakcji rozmówcy i pozwalająca na kreowanie swojego wizerunku czasem zupełnie odmiennego od tego w prawdziwym życiu. To wszystko doprowadziło do upośledzenia relacji, dlatego postawiliśmy sobie za cel, aby nauczyciele zdobyli wiedzę i umiejętności w zakresie skutecznej komunikacji poprzez uczestnictwo w kursach, a uczniowie zdobyli doświadczenia międzykulturowe przez współpracę z rówieśnikami z Włoch.

Rezultatem dla nauczycieli było zdobycie wiedzy i umiejętności dotyczących prowadzenia mediacji i negocjacji, nowych metod nauczania i wykorzystania gier i symulacji w nauczaniu. Wiedza i narzędzia zostaną wykorzystane w codziennej pracy z uczniami, mającej na celu realizację potrzeb uczniów w zakresie odbudowania relacji rówieśniczych i stworzenia dla nich bezpiecznej przestrzeni, przyjaznej do nauki. Dodatkowo nauczyciele zwiększyli znajomość języka angielskiego.
            Rezultatem dla uczniów będzie wzrost otwartości, tolerancji, przypomnienie znaczenia komunikacji i relacji międzyludzkich, prowadzonych "na żywo", a nie online, za pomocą obrazków.
            To, w połączeniu z działaniami nauczycieli pozwoli nam stworzyć szkołę, której absolwentami będą młodzi ludzie otwarci na świat, wrażliwi na drugiego człowieka, świadomi różnorodności i znający swoją wartość.